Niech podróż stanie się przyjemnością!
projekt Komunikacja Lublin

Witaj na portalu Komunikacja Lublin! Znajdziesz tu informacje o naszych działaniach w ramach projektu, a także przystępną bazę wiedzy, zdjęć i ciekawostek o komunikacji miejskiej.

Na Blogu Komunikacyjnym
Facebook

Niestety nagminnie myloną rzeczą przez pasażerów są kompetencje Zarządu Transportu Miejskiego i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. ZTM powstał 1 stycznia 2009 roku i przejął od MPK funkcję „gospodarza” i organizatora lubelskiej komunikacji. ZTM zarządza, organizuje i planuje, a MPK przewozi. Od tej pory MPK stało się jedynie przewoźnikiem. Aby postawić sprawę jeszcze jaśniej: jeśli uważamy, że niesłusznie dostaliśmy mandat, jeśli przystanki są zniszczone, a rozkłady na nich są nieaktualne, jeśli uważamy że trasy linii są złe i trzeba je poprawić, jeśli sądzimy, że bilety są za drogie – z tymi sprawami należy udać się do ZTM w Lublinie. Jeżeli natomiast autobus państwowy nie jeździ zgodnie z rozkładem, w dodatku jest brudny, a kierowca w nim niemiły, jeżeli w pojeździe źle jest umieszczona informacja pasażerska, jeżeli nie działają kasowniki lub ciepłe guziki – są to sprawy MPK Lublin.

 

ZTM w Lublinie

1. Planowanie sieci komunikacyjnej przeznaczonej do obsługi liniami trolejbusowymi i autobusowymi;
2. Planowanie układu linii trolejbusowych i autobusowych dostosowanych do potrzeb mieszkańców;
3. Dostosowywanie rozkładów jazdy poszczególnych linii komunikacyjnych do potrzeb przewozowych;
4. Wybór przewoźników i zawieranie umów;
5. Kontrola realizacji usług przewozowych ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości;
6. Rozpatrywanie skarg i wniosków oraz udzielanie informacji dotyczących komunikacji miejskiej;
7. Organizacja dystrybucji i sprzedaży biletów oraz zapewnienie kontroli biletów;
8. Organizacja utrzymania przystanków z zamieszczaniem informacji przystankowej 

 

MPK Lublin Sp. z.o.o

Od 1 grudnia 2009 roku komunikacja miejska w Lublinie funkcjonuje na zupełnie nowych zasadach. Wynikają one z umowy na świadczenie usług komunikacji miejskiej, którą Gmina Lublin podpisała z MPK Lublin. Rozdziela ona wyraźnie funkcję przewoźnika od organizatora transportu miejskiego, którym obecnie jest Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). W wyniku tych zmian rola MPK ograniczona została do przewożenia pasażerów. 

 

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie ma siedzibę przy al. Kraśnickiej 25, natomiast MPK Lublin Sp. z o.o. przy ul. Antoniny Grygowej 56.